18 STY 2021

KLIK - SATURN. Tu mówi  radiostudio kopalni „Czeladź”.

Budynek Komitetu Zakładowego PZPR kop. "Czeladź".
Fotografia ze zbiorów Muzeum Saturn

Jest za dwie minuty godzina siódma”- tymi słowami codziennie byli witani pracownicy kopalni „Czeladź”. Radiostudio zostało założone na początku lat 50. XX w., a jego kierowniczką mianowano Stanisławę Nawrocką. Wraz z ukazującą się od 1954 r. gazetą „Górniczy Stan” stanowiły ważne ośrodki masowego oddziaływania. Siedzibą radiowęzła było niewielkie pomieszczenie w budynku Rady Zakładowej, którego ściany zostały wyłożone dźwiękoszczelnymi płytkami.

Nad właściwą realizacją linii programowej czuwało kolegium redakcyjne. Nadawane były audycje informacyjne podające obowiązkowo czas, prognozę pogody oraz komunikaty dla górnictwa. Poruszano także treści dotyczące realizacji zadań produkcyjnych, współzawodnictwa pracy, spraw związkowych i młodzieżowych, zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy, socjalno-bytowych, problematyki kulturalnej, sportu, jak też turystyki. Radiowęzeł cieszył się ogromną popularnością.