Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

23 MAR 2020

KLIK - SATURN

Zbiory Muzeum Saturn w Czeladzi

Zdjęcie na dziś – budowa elektrowni na kopalni „Saturn”. Tę unikatową fotografię wykonano 28 września 1903 roku i jest ona jedną z nielicznych, na których chwycono proces budowy obiektu industrialnego w obrębie saturnowskiego kompleksu.

Elektrownię „Kopalni Saturn” wyróżniała i do dziś wyróżnia, pełna wysmakowania architektura. Osobą odpowiedzialną za projekt budynku był, co możemy powiedzieć  niemal ze stuprocentową pewnością, Józef Pius Dziekoński, tuz polskiej architektury, którego zamysły były realizowane w tym samym czasie zarówno na terenie kopalni „Saturn” jak i w obrębie pobliskiej kolonii robotniczej.

Harmonijnie ukształtowaną sylwetę elektrowni, z ryzalitem na wschodniej elewacji, definiował rytm gęsto rozmieszczonych arkadowych okien o charakterystycznym dla wszystkich zabudowań kopalni promienistym układzie szprosów, ujętych gładkimi lizenami, fryzy arkadowe oraz gzyms krenelażowy. Oryginalnym akcentem była trójkondygnacyjna wieża nad ryzalitem, za pomocą kluczowych otworów strzelniczych oraz krenelażu w czytelny sposób nawiązująca do architektury średniowiecza.

Co ciekawe, w dużym przybliżeniu na fotografii, wśród pracujących mężczyzn, dopatrzeć można się także sylwetek kobiecych. Ich obecność świadczy o dużych przemianach społecznych i obyczajowych, które nastąpiły w końcu XIX wieku, determinujących upowszechnienie pracy zarobkowej kobiet.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl