Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

04 PAŹ 2019

Kalendarz historyczny na 2020 rok

W ukazujących się od 6 lat, wydawanych przez Muzeum Saturn Kalendarzach Historycznych, szatę graficzną stanowią najczęściej archiwalne zdjęcia naszego miasta. Te, które wraz z najnowszym kalendarzem będą Państwu towarzyszyć na co dzień w roku 2020 zostały wykonane ręką Wilhelma Kidawy, właściciela pierwszego, funkcjonującego w przy czeladzkim Rynku zakładu fotograficznego.

Fotografie mistrza stanowią część większej kolekcji, o którą w 2017 roku Muzeum Saturn wzbogaciło swe zbiory. Cenny spadek nim trafił do czeladzkiego muzeum przez kilka ostatnich lat przechowywany był w rodzinnym archiwum, nad którym pieczę sprawowali depozytariusze kolekcji: pani Anna Zarębska córka fotografa i pan Grzegorz Zarębski – wnuk mistrza.

Kalendarz na rok 2020 zawiera jedynie część większego zbioru sygnowanego ręką Wilhelma Kidawy, wybrane zostały zdjęcia ukazujące Czeladź sprzed 100 lat, przypominające nam znane postaci z życia i historii miasta oraz te będące zapisem istotnych wydarzeń miejskich. W sentymentalnej podróży szlakiem pejzaży i architektury z nostalgią odwiedzamy miejsca, których dzisiaj już nie ma, choć jeszcze niedawno stanowiły nieodłączny element czeladzkiego krajobrazu.

Zachwyca średniowieczny Rynek z charakterystyczną bryłą Ratusza, barokowym kościółkiem i żydowską bożnicą. Swój czar niezmiennie roztaczają rozlewiska i nieokiełznane meandry kapryśnej Brynicy oraz górujący nad Starym Miastem monumentalny kościół św. Stanisława BM. Niewysokie, przysadziste domy z mansardowym dachem skłaniają do zadumy nad przemijaniem, nietrwałością wszystkiego co nas otacza.

 

Oddając w ręce Państwa kolejny Kalendarz Historyczny mamy nadzieję, że tak jak wszystkie poprzednie i ten spotka się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców i przywoła niepowtarzalny klimat naszego miasta początku XX wieku.

Kalendarz jest dostępny do nabycia w siedzibie Muzeum Saturn w cenie 20,00 zł.

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl