28 STY 2020

Kinderlager Pogrzebin

„Kinderlager Pogrzebin” to dokument o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku Akcji "Oderberg", odebranych rodzicom i wywiezionym do obozów koncentracyjnych. Spośród aresztowanych z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca w sierpniu 1943 roku dzieci w różnym wieku skierowanych do Polenlagrów, część zmarła, nieliczne zwolniono, inne zostały poddane zniemczenia.

W pałacu w Pogrzebieniu koło Raciborza zaadaptowanym na obóz dla nieletnich przetrzymywano 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt.  Obraz przedstawia historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. W dokumencie wypowiadają się byli więźniowie oraz świadkowie zbrodni. Głównymi bohaterkami filmu są Józefa Posch - Kotyrba, czeladzianka Anna Szafraniec i Halina Skalbmierska, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie w podraciborskim Pogrzebieniu.

Film „Kinderlager Pogrzebin” zrealizowała TVP 3 Katowice, przy koprodukcji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A. Scenariusz napisali: Krzysztof Korwin-Piotrowski (reżyser) oraz Piotr Kuliś (autor zdjęć). Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew.

Na projekcje filmu – świadectwa przerwanego dzieciństwa – zapraszamy 21 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.