Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

28 STY 2020

Kinderlager Pogrzebin

„Kinderlager Pogrzebin” to dokument o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku Akcji "Oderberg", odebranych rodzicom i wywiezionym do obozów koncentracyjnych. Spośród aresztowanych z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca w sierpniu 1943 roku dzieci w różnym wieku skierowanych do Polenlagrów, część zmarła, nieliczne zwolniono, inne zostały poddane zniemczenia.

W pałacu w Pogrzebieniu koło Raciborza zaadaptowanym na obóz dla nieletnich przetrzymywano 220 dzieci do lat 16 oraz 12 niemowląt.  Obraz przedstawia historię obozu dla wysiedlonych polskich rodzin i ich losów w czasach II wojny światowej. W dokumencie wypowiadają się byli więźniowie oraz świadkowie zbrodni. Głównymi bohaterkami filmu są Józefa Posch - Kotyrba, czeladzianka Anna Szafraniec i Halina Skalbmierska, które jako małe dzieci zostały osadzone w obozie w podraciborskim Pogrzebieniu.

Film „Kinderlager Pogrzebin” zrealizowała TVP 3 Katowice, przy koprodukcji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i TVP S.A. Scenariusz napisali: Krzysztof Korwin-Piotrowski (reżyser) oraz Piotr Kuliś (autor zdjęć). Z ramienia IPN konsultantem historycznym był Beno Benczew.

Na projekcje filmu – świadectwa przerwanego dzieciństwa – zapraszamy 21 lutego o godz. 17.00. Wstęp wolny.

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl