21 MAR 2018

Magia i okultyzm w III Rzeszy

Wpływ mistyków, magów i astrologów na ideologię nazistowską jest tematem na ogół pomijanym w publikacjach tratujących o III Rzeszy jako coś mało istotnego, wręcz niepoważnego i nie mającego realnego oddziaływania na zmiany polityczne Niemiec przełomu lat 1919-1945. Lecz czy nie właśnie w nadinterpretowanych ideach szeroko pojętego okultyzmu, ezoteryzmu oraz gnozy należałoby doszukiwać się doktrynerskich podstaw jednego z najbardziej zbrodniczych tworów państwowych?

Wykład poprowadzony w ramach Muzealnej Akademii Seniora przez Annę Binek-Zajdę jedynie dotknął kilka haseł wywoławczych dla całej grupy zagadnień należących do żelaznego repertuaru sensacji związanych z III Rzeszą. Wydaje się jednak, że prelegentce udało się nie popaść w przesadę właściwą łowcom sensacji, a zarazem nie zamykać oczu na pewne udokumentowane fakty historyczne.