08 MAJ 2017

Moda na Klimta

Noc Muzeów obchodzona przez wiele instytucji kultury w całej Europie jest doskonałą okazją do poznania sztuki światowej. W ramach Czeladzkiej Nocy Muzeum, która odbędzie się w sobotę
13 maja uczestnicy Muzealnego Klubu Juniora inspiracji szukać będą w dziełach wybitnego austriackiego malarza i grafika, symbolisty – Gustava Klimta (1862-1918).

Od kilku lat można zaobserwować panującą na całym świecie „modę na Klimta”. Tendencja ta widoczna jest przed wszystkim w rodzinnym mieście artysty – Wiedniu, ale również w miejscach nie mających nic wspólnego z Gustavem Klimtem. W sklepach z pamiątkami znajdziemy wiele przedmiotów ozdobionych fragmentami dzieł symbolisty – szczególnie tymi pochodzącymi ze „złotego okresu” jego twórczości. Do ozdabiania wazonów, filiżanek, etui na okulary bądź długopisy, puzderek, ram luster etc. najczęściej wykorzystuje się motywy z najsłynniejszych obrazów: „Pocałunku” oraz portretu Adele Bloch-Bauer I. Właśnie „Złota Adel” będzie natchnieniem dla uczestników sobotnich warsztatów zorganizowanych w ramach Muzealnego Klubu Juniora, którzy techniką decupage zdobić będą drewniane szkatułki.

Gustav Klimt stworzył obrazy nadzwyczaj oryginalne, odbiegające od standardów panujących na przełomie XIX i XX wieku w malarstwie portretowym. A jakie dzieła powstaną w muzealnej pracowni? Przekonamy się już niebawem.

Do Muzeum Saturn na spotkanie Muzealnego Klubu Juniora zapraszamy wyjątkowo w sobotę
13 maja o godzinie 13.00.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy pod nr tel. 32 265 42 98. Zajęcia są bezpłatne, czas trwania ok. 90 min.