23 CZE 2017

Muzealna Akademia Seniora

W wtorek 20 czerwca obyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Muzealnej Akademii Seniora. Tematem tegoż spotkania były  jadalne rośliny dzikorosnące w Polsce. Dobrawa Skonieczna-Gawlik w sposób niezmiernie interesujący przedstawiła kilkanaście roślin spotykanych na naszych łąkach, lasach i miedzach, które niegdyś stanowiły pożywienie ludności ubogiej, w szczególności na tzw. przednówku. Omówiono również podstawowe rodzaje pokarmów jakie można było przyrządzić np. z perzu, pokrzywy, podagrycznika, komosy czy szczawiu. Oprócz polewek, bryj, podpłomyków i placków wspomniano o „przekąskach dziecięcych” czyli surowych roślinach  zbieranych przez dzieci np. podczas wypasu bydła.  Nawiązano także do przypraw jakimi wzbogacano codzienne posiłki oraz do dawnych sposobu przechowywania i przetwarzania żywności. Należy nadmienić iż z dużym zainteresowaniem wśród uczestników spotkania cieszyły się przygotowane do degustacji produkty: napar z pokrzywy, sok z brzozy oraz konfitury z tarniny (śliwa tarnina). Na koniec spotkania, w dyskusji która wywiązała się w wyniku omawianej tematyki, poruszono kwestie powrotu dzikich, niegdyś powszechnie stosowanych roślin do współczesnej kuchni.