05 PAŹ 2016

Na randkowo z „bogiem wojny”

Muzealna część Senioraliów upłynęła pod znakiem epoki napoleońskiej i samego „boga wojny”. Najpierw uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z wystawą „Z Napoleonem i przeciw niemu”. Fachowo oprowadzeni przez muzealnego kustosza, Annę Binek-Zajdę, mogli poznać tajniki stworzonego przez Napoleona słynnego kodeksu, którego zapisy w pozytywnym sensie odczuwały do dzisiaj, zwłaszcza na polu gospodarczym, a także dowiedzieli się w jaki sposób kodeks umożliwił kilkadziesiąt lat po jego ogłoszeniu, powstanie przemysłu w Czeladzi. Druga część spotkania obracała się w kręgu sztuki. Malarstwo, moda, meblarstwo to tylko niektóre z jej dziedzin, na których olbrzymie piętno odcisnęła osoba Napoleona i jego polityka. Apoteoza cesarstwa, a co za tym idzie gloryfikacja jego twórcy musiała mieć swoje uzasadnienie propagandowe. Napoleon, mecenas sztuki, wykorzystywał do tego lgnących do niego artystów i pochlebców. Dzięki temu epoka napoleońska pozostawiła po sobie liczne świadectwa w postaci wspaniałych portretów członków rodziny Bonaparte oraz arystokratów związanych z dworem, których ociekające złotem, klejnotami i spowite w jedwabie i koronki sylwetki świadczyły o dobrobycie i prestiżu cesarstwa. O wyjątkowych kobietach tego czasu, strojach, „empirowej” modzie i dizjanerskich meblach opowiedziała Stefania Lazar.