15 PAŹ 2019

Na salonach u Madame Recamier

Najpiękniejsza kobieta jaką wydała Francja, tak określano Madame Récamier. Jej urok osobisty, delikatność i zniewalający wdzięk sprawiały, że jej dom był najsłynniejszym miejscem spotkań okolicznej elity, intelektualistów, dyplomatów i artystów. Słynna francuska piękność z czasów napoleońskich uchodziła za niezrównaną uwodzicielkę. Jej uroda była przedstawiana na wielu płótnach, nieodłącznie na szezlongu, który na cześć Madame często nosi nazwę rekamiery.

O niezwykłym życiu jednej z najbardziej znanych i szanowanych dam Paryża Jeanne Francoise Julie Adelaide Bernard opowiedziała Stefania Lazar – kustosz Muzeum Saturn.

Seniorzy przez całe spotkanie pozostawali pod wpływem roztaczającego się z portretów Madame uroku i zachwycającej kobiecości. Bez wątpliwością Juliette Récamier wciąż pozostaje muzą dla artystów i obiektem westchnień dla zainteresowanych.

Muzealna Akademia Seniora 15.10.2019