Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

09 LUT 2021

Najnowsza publikacja Muzeum już w sprzedaży

Z przyjemnością informujemy, że od dziś w sprzedaży dostępne jest najnowsze wydawnictwo Muzeum Saturn pod tytułem „Kreis Bendsburg 1939-1944”. Powiat będziński w obiektywie okupanta”. Kontynuując tematykę wojenną, zainicjowaną publikacją książki „W poszukiwaniu Lebensraumu. Zagłębie Dąbrowskie w nazistowskich planach przestrzennych 1938-1944” jesienią 2020 roku, tym razem przygotowaliśmy wydawnictwo albumowe. Składa się na nie blisko sto zdjęć wykonanych w czasie II wojny światowej przez niemieckich fotografów na potrzeby nazistowskiego aparatu administracyjnego oraz hitlerowskiej propagandy na trenie ówczesnego powiatu będzińskiego. Tytułowy „Kreis Bendsburg” to oficjalna nazwa powiatu, funkcjonującego w nieco innych niż obecnie granicach i w 1939 roku w całości wcielonego do III Rzeszy. Zaprezentowane w albumie fotografie zostały podzielone na 8 kategorii tematycznych i opatrzone szerokim komentarzem Stefanii Lazar, pracownika merytorycznego Muzeum i pomysłodawczyni tego projektu wydawniczego.

Inspiracją do powstania niniejszego albumu była wystawa czasowa „Kreis Bendsburg 1939-1944. Powiat będziński w obiektywie okupanta” zaprezentowana w Muzeum Saturn we wrześniu 2020 roku. Epidemia koronawirusa i związane z nią trudne dla kultury czasy na jakie przypadła prezentacja ekspozycji, przy jednoczesnym dużym zainteresowaniu tematem miłośników historii regionalnej, którzy z powodu ograniczeń epidemicznych nie zawsze mogli zobaczyć wystawę in situ spowodowały, że postanowiliśmy stworzyć trwały zapis wydarzenia w postaci niniejszego wydawnictwa. Album, w którym znalazły się niemal wszystkie zdjęcia z ekspozycji, został ponadto wzbogacony o kilkanaście dodatkowych unikatowych ujęć, ale także zdjęcia z ze zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Będzina oraz Muzeum Saturn w Czeladzi.

Zdecydowana większość fotografii, pochodząca ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach, nie była jak dotąd nigdzie publikowana. Album jest zatem „perełką” wydawniczą, którą powinien mieć każdy miłośnik historii naszej małej ojczyzny.

Projekt okładki oraz opracowanie graficzne książki wykonała Teresa Strojniak.

 

Album można nabyć w Muzeum Saturn w cenie 30 złotych.

 

           

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl