21 PAŹ 2019

Najnowsza wystawa otwarta!

fot. Bartosz Gawlik

W piątkowe popołudnie, 18 października w Muzeum Saturn w Czeladzi otwarto wystawę pt. „Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?” będącą efektem zadania realizowanego przez Towarzystwo Powszechne „Czeladź” przy merytorycznym wsparciu pracowników muzeum oraz dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.Wernisaż wystawy poprzedził wykład etnografa, kustosza czeladzkiego muzeum Dobrawy Skoniecznej-Gawlik, która jako koordynator merytoryczny zaprezentowała założenia projektu badawczego oraz efekty prowadzonych w ramach zadania działań. Warto przypomnieć, iż projekt zakładał między innymi przeprowadzenie etnograficznych badań kwestionariuszowych wśród mieszkańców Czeladzi oraz zapoznanie się z zasobami archiwalnymi różnych instytucji związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego. Rezultaty tych etnograficznych eksploracji zaprezentowano w dwóch salach Pałacu pod filarami na czternastu planszach na których ukazano plany drewnianych domów, dokumentację dotyczącą inwentaryzacji obiektów, fotografie oraz rysunki nie istniejących już dziś przykładów czeladzkiej architektury „typu wiejskiego”. Całość dopełniono artefaktami związanymi z ciesielstwem i stolarstwem, czyli rzemiosłami niezbędnymi podczas wznoszenia drewnianych budynków: strugami, toporami, młotami, piłami, belkami czy gontami. Ponadto ukazano elementy konstrukcyjno-dekoracyjne: żelazne zasuwy, zawiasy i zamki oraz stare okna i drzwi. Zgromadzone eksponaty pochodzą z zasobów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Saturn w Czeladzi oraz zbiorów prywatnych.

Wystawa „Drewniana Czeladź. Miasto którego już nie ma?”, która wywołała ożywione dyskusje wśród zgromadzonych podczas otwarcia gości, wspominających urocze drewniane domy, prezentowana będzie w Muzeum Saturn w Czeladzi przy ulicy Dehnelów 10 do 1 grudnia. Zapraszamy!

Poniżej fotoreportaż Bartosza Gawlika.

Wernisaż wystawy "Drewniana Czeladź. Maisto którego już nie ma?" 18.10.2019

• Bartosz Gawlik