04 LIP 2017

Narracje i obrazy górnicze z Czeladzi

Świat, który stale mam przed oczami i za którym tęsknię, podobnie jak za kolegami…

Te słowa wypowiedział z nieukrywanym wzruszeniem mieszkaniec naszego miasta – były górnik poproszony o przywołanie wspomnień z pracy w dawnej kopalni „Saturn”.

Muzeum Saturn przystępuje do realizacji najnowszego projektu badawczego „Narracje i obrazy górnicze z terenu Czeladzi” mającego na celu przeprowadzenie etnograficznych eksploracji terenowych oraz kwerend archiwalnych dotyczących górniczej kultury i folkloru czeladzian. Już w lipcu w Czeladzi pojawią się badacze, którzy będą przeprowadzać wywiady z mieszkańcami związanymi z pracą w górnictwie. Prace badawcze będą obejmować opowieści z życia zawodowego i prywatnego, anegdoty, a także legendy czy dowcipy słowne. Ponadto w trakcie badań będą czynione starania, aby pozyskać fotografie archiwalne związane z życiem czeladzkich rodzin górniczych oraz z pracą w przemyśle. Zebrane materiały posłużą do dokumentacji stanu zachowania dziedzictwa niematerialnego jakim są zwyczaje oraz obrzędy mieszkańców związanych zawodowo i rodzinnie z pracą w kopalni, pozwolą utrwalić język braci górniczej oraz przybliżyć szerszemu gronu odbiorców dawne tradycje górnicze.

Osoby chętne do udzielenia informacji i wzięcia udziału w badaniach mogą się zgłaszać osobiście do Muzeum lub też telefonicznie pod nr 32 265 42 98. Wszelkich informacji udziela Dobrawa Skonieczna-Gawlik koordynator merytoryczny projektu, kustosz Muzeum Saturn w Czeladzi.

Uwaga: badacze przeprowadzają wywiady z wybranymi mieszkańcami Czeladzi, czynnymi lub emerytowanymi pracownikami kopalń tylko i wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu spotkania przez pracownika muzeum.