12 WRZ 2018

Niepodległa dla wszystkich. Czeladź dla Niepodległej.

Zbliżający się weekend zapowiada się prawdziwie historycznie. W piątek rusza bowiem czeladzka odsłona 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa inspirowanej pięknym jubileuszem - 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach lokalnych obchodów tej szczególnej dla każdego Polaka rocznicy, Muzeum Saturn zaprasza na następujące wydarzenia:

14 września godz.17.00 (piątek)

- Wernisaż wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Kotuleckiego „Lwowskie ogrody pamięci”.

- „Gdy do walki stanęły Dzieci Orlęta…” - refleksje nad stanem naukowych badań w zakresie czeladzkiego epizodu biografii Jurka Bitschana, młodego obrońcy Lwowa, w 100. rocznicę jego śmierci.

- Koncert Kresowej Kajakarskiej Wiary.

15 września godz.17.00 (sobota)

- Opowieść Andrzeja Kotuleckiego, znawcy oraz popularyzatora kultury wschodniego pogranicza dawnej Rzeczpospolitej o historii i zabytkach jednej z najstarszych europejskich nekropolii: Cmentarza Łyczakowskiego.

- Prezentacja wydawnictwa kartograficznego „W panteonie chwały. Szlak walk o polskość czeladzian grobami znaczony. Cmentarz parafii pw. św. Stanisława BM przy ul. Nowopogońskiej”.

16 września 13:00-17:00 (niedziela)

- Wystawa fotograficzna „Lwowskie ogrody pamięci”.

Serdecznie zapraszamy!