14 MAJ 2019

Noc Muzeów w rytmie Mendelssohna

fot. MediaGroup

Wiodącym tematem tegorocznej edycji Czeladzkiej Nocy Muzeów były ceremonie zaślubin i wesela. Sobotnie popołudnie minęło pod znakiem Kupidyna – rzymskiego uosobienia miłości, potężnego uczucia wiążącego dwie osoby. Inauguracją Nocy Muzeów były warsztaty zdobienia porcelany, na których zarówno dzieci jak i dorośli mogli stworzyć misterne i niepowtarzalne wzory, zaklinając piękno w kruchych filiżankach. Porcelana symbolizująca piękno, tradycję i dbałość o każdy szczegół stanowi wspaniały prezent dla nowożeńców. Adresowany do obojga młodych towarzyszy im w każdej chwili ich wspólnego życia, nic więc dziwnego, że i filiżanki spod rąk naszych uczestników będą towarzyszyły im każdego dnia przypominając o czeladzkim Saturnie.

Po artystycznych zmaganiach, goście Muzeum mieli okazję wysłuchać wystąpienia dotyczącego wierzeń, obrzędów i przesądów ślubnych. Etnograf Anna Grabińska-Szczęśniak z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu opowiedziała dlaczego „Jak ślub, to nie w maju!”.

Kulminacyjnym punktem tegorocznej Czeladzkiej Nocy Muzeów było otwarcie najnowszej muzealnej ekspozycji „Księga życia: ślub i wesele”, na której ukazane zostały artefakty związane z czasem przygotowań do zaślubin i samą uroczystość zawarcia związku małżeńskiego. Muzealia stanowią przekrój zmieniającej się mody ślubnej, posagów panien młodych, prezentów oraz fotografii ślubnej. Na wystawie zaprezentowane są, obok zbiorów z czeladzkiego muzeum, eksponaty pochodzące z Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Raciborzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej i kolekcji prywatnych. Wystawę można oglądać do 30 czerwca, do czego gorąco zachęcamy.

Jak wyglądały związki zawierane z rozsądku? Czy to miłość decydowało o zamążpójściu? Prelekcja obfitująca w ciekawe aspekty z punktu widzenia historii i obyczajowości zgromadziła w sali lustrzanej rzeszę słuchaczy. Tematykę małżeństw z polityką w tle przybliżyła dr hab. Bożena Czwojdrak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w wykładzie pt. „Wesela władców Polski”.

Zwieńczeniem majowego spotkania była podróż pod dachy Paryża – miasta pełnego uniesień miłosnych i zachwytów. Wszystko za sprawą muzyki w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej TheArt. Koncert będący kompilacją najpiękniejszych francuskich piosenek i melodii uświetnił pokaz tańca towarzyskiego.

(fot. MediaGroup)

9. Czeladzka Noc Muzeów "i ślubuję Ci miłość..."