Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

15 LIS 2016

Nowa książka! „Architektura Będzina 1918-1939. Budynki użyteczności publicznej”

Miło nam poinformować, że w październiku ukazała się książka pt. „Architektura Będzina 1918-1939. Budynki użyteczności publicznej”, autorstwa Stefanii Lazar, pracownika naszego Muzeum.

Autorka – historyk i historyk sztuki, w sposób niezwykle wnikliwy i przystępny zarazem dokonała analizy stylistycznej architektury ważnych obiektów użyteczności publicznej, przybliżyła genezę ich powstania, odkrywając nieznane fakty z historii Będzina i ukazując zmagania jego władz w walce o utrzymanie prymatu wśród zagłębiowskich miast w okresie międzywojennym.

Książka jest efektem pasji Autorki oraz ponad czterech lat badań w obszarze międzywojennej architektury i modernizmu. Opracowanie publikacji poprzedziły drobiazgowe kwerendy materiałów źródłowych zgromadzonych w szeregu instytucji, w tym w Archiwach Państwowych w Katowicach i w Kielcach. Publikacja jest pierwszym tego typu naukowym wydawnictwem dotyczącym architektury miasta z terenu Zagłębia Dąbrowskiego.

Wydawnictwo wzbogacają niepublikowane nigdy dotąd materiały archiwalne – plany, rzuty, projekty budynków, a także współczesne fotografie wykonane przez Krystiana Niedbała, który miał już okazję współpracować ze Autorką  a także z naszym Muzeum, w ramach projektów  popularyzujących historię czeladzkich osiedli robotniczych –Saturn i Piaski.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl