05 MAR 2018

„Ochotnik” - Rotmistrz Pilecki

Witoldowi Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu. Za swoje zasługi nie doczekał się za życia żadnej nagrody – wyrokiem komunistycznych władz został skazany na śmierć, a następnie robiono wszystko, by o nim i jego dokonaniach zapomniano. W ostatnich latach dzięki staraniom rodziny i historyków rotmistrz (w 2013 awansowany na pułkownika) Pilecki wraca do świadomości narodowej.

W ramach lokalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum Saturn w ubiegły piątek miał miejsce wykład przybliżający tę postać - tak dramatyczną i heroiczną, który przedstawiła Monika Bortlik-Dźwierzyńska. Pełna emocji prelekcja prawdziwie poruszyła słuchaczy.