07 LUT 2018

Otwarcie wystawy "Imago belli..."

W piątek w Muzeum Saturn, podczas spotkania z Jarosławem Krajniewskim, kustoszem Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej otwarto wystawę „Imago belli albo jak w dawney Polszcze woyowano”. Ekspozycja, udostępniona przez dąbrowskie muzeum w interesujący sposób ukazuje genezę i historię gier planszowych o tematyce wojskowej. Na wystawie zgromadzono bowiem ryciny i  wyobrażenia kartograficzne bitew toczonych  przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów w XVII wieku, interaktywne makiety wybranych potyczek oraz kolekcję figur wojskowych. Historyk Muzeum „Sztygarka”, nie tylko tłumaczył zasady poszczególnych gier ale również w oparciu o zrekonstruowane na potrzeby wystawy plansze tj.  Alquerque, Hnefatafl oraz Stratego  pokazał w jaki sposób toczyła się strategiczna rozgrywka.

Wszystkich zainteresowanych, zafascynowanych i chcących poznać historyczne gry o tradycyjnym rodowodzie zapraszamy 11 lutego na spotkanie nie tylko z ekspozycją „Imago belli…” ale również z Klubem Gier Historycznych. Tego dnia będzie można przyjrzeć się rozgrywce „Bitwy pod Lubarem”, samodzielnie rozegrać planszową potyczkę a także posłuchać opowieści o powstawaniu makiet wojskowych. Muzeum w niedzielę 11 lutego czynne będzie od 10.00 do 18.00.