29 LIS 2017

Pamięć przestrzeni

21 listopada w Muzeum Saturn miało miejsce spotkanie Muzealnej Akademii Seniora. Na zajęciach poruszaliśmy tematykę przestrzeni otaczającego nas świata i jej wpływu na naszą pamięć. W rozmowie, która nawiązała się podczas zajęć wspominaliśmy dawne obrazy Czeladzi i Zagłębia Dąbrowskiego. Pojawiały się wspomnienia dotyczące nie istniejących już miejsc i historie, które się z tymi miejscami wiązały. Jak się okazało seniorzy doskonale pamiętają dawne czeladzkie widoki, posiadają mnóstwo reminiscencji z nimi związanych często utkanych tęsknotą i nostalgią za czasem, który przeminął. Z sentymentem wspólnie wracaliśmy do historii z dzieciństwa i młodości, przestrzeni, miejsc, budynków, parków potwierdzając tym samym, iż nasza pamięć pełni podstawową rolę w transmisji kultury.