Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

01 SIE 2020

Pamięci Warszawskich Dzieci !

fot. Powstańcza czujka w ruinach Kościoła
św. Krzyża. Domena publiczna.
1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 na rozkaz dowódcy Armii Krajowej generała Bora-Komorowskiego, w okupowanej od niemal 5.lat Warszawie wybuchło zbrojne powstanie. Przeciwko znienawidzonym Niemcom, od wybuchu wojny konsekwentnie działających w kierunku zniszczenia polskiej stolicy oraz unicestwienia jej mieszkańców, stanęli żołnierze AK, harcerze i ludność cywilna. Decyzja o wybuchu powstania warszawskiego do dziś budzi kontrowersje i dzieli Polaków. Bez względu jednak na przekonania i prezentowane stanowisko w sprawie słuszności podjęcia zbrojnego zrywu w obliczu zbliżającej się Armii Radzieckiej, żadna ze stron nie kwestionuje bohaterstwa powstańców, ich determinacji, patriotyzmu, umiłowania Ojczyzny i najwyższego poświęcenia. A każdego roku w dniach kolejnych rocznic wszyscy Polacy, nie tylko warszawiacy, z szacunkiem pochylają głowy oddając hołd tym, którzy wówczas chwycili za broń i stanęli ramię w ramię, w jednym szeregu w obronie Warszawy – symbolu polskości i wolności.
 
Dzisiaj 1 sierpnia w 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego punktualnie o godz. 17.00, tradycyjnie jak co roku zawyją syreny. 
 
Przystańmy! Uczcijmy pamięć 63 dni heroicznej walki, pamięć bohaterskich powstańców - żołnierzy, harcerzy i cywilów, kobiet i dziewcząt, mężczyzn i chłopców, starszych, młodych i dzieci; Wszystkich którzy przelali krew i oddali życie walcząc w sierpniu i wrześniu 1944 o każdą ulicę, każdy dom stolicy.
 
Cześć Ich Pamięci
 
 
wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl