17 STY 2018

Powstanie styczniowe po 155 latach

Kolejna rocznica wybuchu insurekcji styczniowej jest sposobnością do ponownego poruszenia tematyki powstańczej. Nieubłagany upływ czasu powoduje, że w świadomości współczesnych Polaków wydarzenie to z wolna przesuwa się już do zamierzchłej epoki. Co zatem pozostało z powstania styczniowego? Czy w polskiej pamięci narodowej niepodległościowy zryw został zapamiętany tylko poprzez dzieła Grottgera, Gierymskiego oraz książki Orzeszkowej czy Żeromskiego?

Prosty obowiązek oddania hołdu wszystkim tym, którzy chwycili za broń w tamtą mroźną noc 22 stycznia śpiewając z zapałem słowa, najdroższe każdemu Polakowi: Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…. wypełnili uczestnicy spotkania odbytego w ramach Muzealnej Akademii Seniora poprowadzonego przez Annę Binek-Zajdę.