12 STY 2016

Poznaj Dąbrowę Górniczą!

Szczególną okazję do zrealizowania tego apelu przynosi rok bieżący - bowiem w 2016 r. przypadają 100. urodziny Dąbrowy Górniczej. Uroczysty jubileusz najmłodszego miasta w Zagłębiu Dąbrowskim stanowi swoisty pretekst do nieszablonowego przedstawienia jego historii przez Muzeum Saturn, flagową instytucję kulturalną z kolei najstarszego zagłębiowskiego miasta. Dzięki najnowszej wystawie, której otwarcie miało miejsce 8 stycznia, zwiedzający mogą z łatwością sukcesywnie przenosić się ponad stulecie wstecz, by zobaczyć jak wyglądała Dąbrowa, a to za sprawą ówczesnych jej wizerunków utrwalonych na pocztówkach oraz fotografiach.

Zaprezentowane, dzięki uprzejmości Muzeum Miejskiego "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej, zapraszają do zapoznania się z taką niezwykłą kroniką zatrzymującą historię, jak też obrazującą przemiany przestrzenne zachodzące w wyglądzie miasta i okolicy. Wybór eksponatów podyktowany został potrzebą przedstawienia nieistniejących lub przebudowanych części Dąbrowy Górniczej, a także interesujących motywów zdjęciowych i sytuacyjnych. Obok najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych elementów miasta, takich jak Huta Bankowa, Huta Katowice, Pałac Kultury Zagłębia, budynek Szkoły Górniczej i Hutniczej "Sztygarka", bazylika pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia, zgromadzone obiekty ilustrują również fragmenty życia codziennego dąbrowiaków - sklepy, ruch uliczny, targ miejski.

Wystawione na publiczny pokaz pocztówki wraz z fotografiami oprócz swej wartości kolekcjonerskiej i artystycznej są dziś nie tylko doskonałym źródłem ikonograficznym, ponadto świadectwem zgoła innej pełnionej przez nich roli jako znakomitego narzędzia promującego miasto, ale także wartościowym śladem dla badań z dziedziny antropologii kulturowej. Warto bowiem zaznaczyć, że wszystkie pocztówki, w swym podstawowym założeniu, służą do zapisywania krótkich informacji tekstowych, najczęściej pozdrowień bliskiej bądź znajomej osobie. Na wystawie znalazły się zatem i okolicznościowe pocztówki, których adresatami byli mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Choć w czasach obecnych, wobec współczesnych środków komunikowania się, ich popularność jako sposobu na przekazywanie wiadomości wyraźnie zmalała, Muzeum Saturn postanowiło zwrócić uwagę i na tę, pierwotną przecież, funkcję pocztówki.

Niezwykle barwnie opowiadał o niej, jak i o sztuce pisania listów w ogóle Michał Plutarski - pracownik naukowy Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Wyjątkowo ciekawa forma wystąpienia przybliżyła zebranym krótką historię epistolografii i jej kunszt. Zilustrowana dodatkowo wieloma walorami pocztowymi i filatelistycznymi z kolekcji wrocławskiej instytucji wywołała ogromne zainteresowanie. Zaprezentowane natomiast w końcowej części wykładu muzealia dokumentujące dzieje poczty w ówczesnej osadzie Dąbrowa oraz w naszym mieście sprowokowały ożywioną dyskusję.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy czynnej do 2 lutego.