28 WRZ 2020

Promocja najnowszej publikacji

25 września w murach Pałacu pod Filarami odbyła się promocja książki pracownika pracownika merytorycznego Działu Historii Miasta i Górnictwa Zagłębia Dąbrowskiego Stefanii Lazar pt. „W poszukiwaniu Lebensraumu. Zagłębie Dąbrowskie w nazistowskich planach przestrzennych 1939-1944”.

Podczas spotkania autorka przybliżyła nieznane dotąd fakty dotyczące tego niezwykle ciekawego aspektu II wojny światowej, jakim było planowanie urbanistyczne w odniesieniu do terenów wcielonych do III Rzeszy, jakimi było Zagłębie. Wystąpienie było poparte prezentacją licznych materiałów kartograficznych oraz planów i projektów odnalezionych w czasie prac nad publikacją, a także unikatowymi zdjęciami twórcy projektów dla Zagłębia w trakcie pracy.

Najnowsze wydawnictwo naszego Muzeum jest pierwszą tego typu publikacją, dotyczącą niezbadanego dotychczas aspektu II wojny światowej w naszym regionie jaką jest planowanie przestrzenne, w tym przede wszystkim projektowanie budowy nowego miasta w Zagłębiu Dąbrowskim. Książka stanowi naukową analizę nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Katowicach, złożonych przede wszystkim z map, planów i projektów architektonicznych, zakładających budowę nowego, ogromnego ośrodka miejskiego na terenie okupowanego powiatu będzińskiego.

Mająca naukowy i niewątpliwie pionierski charakter publikacja, została wzbogacona licznymi archiwalnymi, niepublikowanymi dotąd fotografiami oraz projektami zagospodarowania przestrzennego wykonanymi przez narodowosocjalistyczny aparat administracyjny.

Publikacja dostępna jest do nabycia w siedzibie Muzeum w cenie 25,00 zł (oprawa twarda) lub 20,00 zł (oprawa miękka).

Promocja książki "W poszukiwaniu Lebensraumu" 25.09.2020