14 LUT 2020

Przerwane dzieciństwo

12 lutego w murach Muzeum Saturn odbył się wernisaż niezwykłej wystawy, powstałej na okoliczność 75. rocznicy powrotu Dzieci Potulic z hitlerowskiego obozu w Potulicach do Czeladzi.

Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka, Prezes Miejskiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Barbara Kruczkowska, „Dzieci Potulic” między innymi Barbara Kruczkowska z d. Parka, Maria Widurska z d. Woszczyk i Emilia Wanciszewicz z d. Woszczyk wraz z rodzinami, córka i wnuczki „Dziecka Potulic” Barbary Staszewskiej, wnuczki wraz z rodzinami „Dziecka Potulic” Mariana Faski; przedstawiciel IPN Odział w Katowicach Beno Benczew, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Czeladzi: przewodnicząca Ewa Ambroży i zastępca przewodniczącej Antoni Krawczyk oraz radny Rady Miejskiej Dariusz Pietrzykowski.

Naukowym akcentem rozpoczynającym wernisaż był multimedialny wykład prowadzony przez dra Mirosława Węckiego dotyczący Akcji Oderberg, przeprowadzonej nocą z 11 na 12 sierpnia 1943 roku na terenie rejencji katowickiej, w miastach powiatu będzińskiego (Czeladzi, Będzinie itd.), Jaworznie, Chrzanowie, Trzebini, Strzemieszycach, Ząbkowicach oraz Sosnowcu. Aresztowano wówczas około 750 członków podziemia antyhitlerowskiego, w samej tylko Czeladzi, aresztowania dotknęły 76. rodzin, a zatrzymanych zostało około 200 osób.

Najmłodsze ofiary dehumanizacyjnej akcji po rocznej tułaczce i pobytach w kolejnych polenlagrach, docelowo trafiły do niemieckiego obozu w Potuliach koło Bydgoszczy. To tutaj dzieciom zgotowano piekło na ziemi, na zawsze przerywając ich dzieciństwo.

Uzupełnieniem wieczoru był rozrywający serca wiersz autorstwa Lucyny Gawron poświęcony wojennym doświadczeniom i niegasnącej nadziei. Wernisaż był wydarzeniem, które upłynęło w wyjątkowej atmosferze, był on bowiem również oddaniem hołdu osobom pokonującym w najmłodszych latach swojego życia nieludzką drogę oraz tym, których życie pochłonęło piekło II wojny światowej.

Na wystawie zgromadzono wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz artefakty będące świadectwem wojennej męki i wyzwolenia. Materiały udostępniły czeladzkie „Dzieci Potulic”: Barbara Kruczkowska, Anna Szafraniec i Maria Widurska.

Wystawa prezentowana od 12 lutego do 15 marca. Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy "Dzieci Potulic" 12.02.2020