19 WRZ 2016

Przeszłość wciąż żywa

Trzecia wrześniowa sobota stanowiła doskonałą okazję do pełniejszego poznania polskiej kultury, historii i tradycji pod naczelnym hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki” towarzyszącym tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Łączący ze sobą materialną i niematerialną spuściznę naszych przodków, kościół pw. św. Stanisława BM odegrał rolę głównego bohatera czeladzkiej odsłony tego niecodziennego wydarzenia.

Ulokowana na urokliwym wzgórzu zapewniającym doskonałą widoczność ze wszystkich stron świątynia, urzeka zwiedzających specyfiką bryły i bogatym wystrojem wnętrza. Po raz kolejny, dzięki życzliwemu wsparciu muzealnej inicjatywy przez jej proboszcza ks. kan. Jarosława Wolskiego, otworzyła swe podwoje dla wszystkich zainteresowanych historią. Spotkanie poprowadzone przez muzealnego przewodnika z powodzeniem wciągnęło w świat przeszłości, intrygujących zagadek oraz sakralnych tajemnic dowodząc, że my, czeladzianie mamy z czego być dumni.

Wnętrze kościoła niezmiennie zadziwia każdego bogactwem dekoracyjnych detali, mnogością zabytkowych obrazów i rzeźb, porusza swym majestatem. Po dokładnym jego obejrzeniu zebrani udali się na chór, by spojrzeć nań z wysokości i koniec końców wzruszyć się w podziwie nad prawdziwym kunsztem pracy ludzkich serc i rąk.