Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

26 PAŹ 2017

Ratujmy czeladzkie „Powązki”!

Już po raz trzeci na parafialnej nekropolii przy ul. Nowopogońskiej, natomiast powtórnie na cmentarzu komunalnym zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Wzorem lat ubiegłych serdecznie prosimy o szczodre wsparcie tej pożytecznej inicjatywy. W środę 1 listopada przy bramach wejściowych obu cmentarzy w godz. 9.00-17.00 będą widoczni kwestujący (osoby z życia publicznego, radni, działacze społeczni, członkowie lokalnych organizacji, wolontariusze) zaopatrzeni w imienne identyfikatory oraz oznakowane puszki-skarbonki.

Środki z tegorocznej zbiórki zostaną przeznaczone na kontynuację prac renowacyjnych najbardziej rozpoznawalnego nagrobka w formie mauzoleum z charakterystyczną kolumnadą, którego wartość tak historyczna, jak i artystyczna jest bezsporna. Z uwagi na rozmiary obiektu, ale także na znaczny stopień destrukcji, jego kompleksowe odnowienie wymaga zabezpieczenia ogromnych środków finansowych. Każdemu, kto zechce pomóc w realizacji tego szczytnego dzieła serdecznie dziękujemy. Wszystkich darczyńców zapewniamy, że każda ofiarowana złotówka była i będzie dobrze wykorzystana.

Prace nad przywróceniem obiektowi dawnej świetności rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem, w maju. Wtedy nagrobek został poddany zabiegom wzmocnienia strukturalnego najsłabszych elementów tzn. zwieńczenia kolumn. Szczyty podpór pokryto specjalną substancją, a następnie zabezpieczono folią. Przez następne trzy tygodnie były utwardzane, po czym „kąpielą” środkami chemicznymi pod ciśnieniem cały zabytek został oczyszczony z brudu, glonów, plam i zacieków. Dwa tygodnie po przeprowadzonym zabiegu grobowiec powtórnie został wzmocniony, tym razem w całości.

Koszt odnowy tego monumentalnego nagrobka jest bardzo duży. Zebrane na ten cel podczas ubiegłorocznej zbiórki przez kwestujących środki pieniężne to zaledwie 10% szacowanych wydatków. Bez dodatkowych funduszy proces odnowy kolumnady trwałby latami. Na szczęście w realizację tego zadania włączyła się również gmina Czeladź, dzięki czemu możliwe stało się zakupienie piaskowca, z którego będą odtwarzane zupełnie zniszczone fragmenty takie jak: tralki, płyty z płaskorzeźbami w górnej części grobowca czy krzyż łaciński. Mamy nadzieję, że dzięki pozyskanej dotacji oraz pieniędzy, które uzbieramy w zbliżającej się kweście, na Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada 2018 roku kolumnada - jak nowa - będzie cieszyła oczy odwiedzających groby bliskich na najstarszej czeladzkiej nekropolii .

Nie pozwólmy zginąć „kamiennej” historii Czeladzi.

Społeczny Komitet Odnowy Czeladzkich Nagrobków PRO MEMORIA

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl