12 PAŹ 2016

Rekonstrukcja historyczna już w sobotę!

W sobotę, 15 października w godzinach 13:00-15:00, zapraszamy na czeladzki rynek, na którym będzie można zobaczyć rekonstrukcję jednego ze starć, jakie miało miejsce w Czeladzi w epoce napoleońskiej. Burzliwe i pełne rozmachu wydarzenia z 1806 roku odtworzą członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Kędzierzyna-Koźla oraz Nysy.

Widzowie będą mogli obserwować inscenizację najazdu pruskiej komendy Andreasa Witowskiego na Czeladź i obronę miasta przez ochotników powstańczych.

Te mało znane wydarzenia były częścią powstania, które wybuchło na Nowym Śląsku w latach 1806-1807 i miało fundamentalne znaczenie dla narodzin poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców Zagłębia. Wspomniany epizod, jak i całe powstanie, to wydarzenia dotychczas niemal zupełnie nieznane i nie słabo opisane w historiografii.

Zapraszamy serdecznie. Moc wrażeń gwarantowana!