27 GRU 2019

Sentymentalna podróż

W ramach „Czeladzkiego Salonu Historycznego” odbędzie się promocja długo oczekiwanej książki Wiesławy KonopelskiejZachor znaczy pamiętaj”. Publikacja wydana przez Muzeum Saturn przedstawia szeroki pogląd zjawisk związanych z losami mieszkańców Czeladzi pochodzenia żydowskiego.

Wydawnictwo pełne niepublikowanych dotąd fotografii jest próbą uchronienia przed zapomnieniem przedwojennej Czeladzi znaczonej śladem obecności i życia tych, których pochłonął Holocaust lub pokonując nieludzką drogę, swoją przyszłość odnaleźli w nowej ojczyźnie.

Przejmujące wspomnienia współczesnych czeladzian dotyczące nieistniejących już miejsc, spraw poważnych i drobnych, na pozór nawet marginalnych, lecz silnie wiążących oba środowiska. W ich opowieściach ciepłych, wzruszających a czasem tragicznych zaprzeszły czas na chwilę znów ożywa.

Spotkaniu z autorką towarzyszyć będzie mini koncert, podczas którego rozbrzmią popularne dźwięki żydowskich melodii.

Zapraszamy 17 stycznia o godz. 17.00. Wstęp wolny.