30 SIE 2019

Skarb ukryty w czeladzkiej ziemi.

Kto z nas choć raz nie marzył o odnalezieniu zaginionego skarbu? Pociągu ze złotem, dzbana pełnego kosztowności, magicznego przedmiotu, w ostateczności jakiegoś świecidełka. W tym całym bajkowym podejściu do skarbów często nie dostrzegamy tego, że istnieją one tuż obok nas i że niekoniecznie musi to być od razu wielka góra przysłowiowego złota.

Czy można odnaleźć skarb w Czeladzi i jak to zrobić? Odpowiedź na te pytania zna uczennica Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka 7-letnia Amelia Cieśla, która takiego niezwykłego odkrycia dokonała właśnie w naszym mieście! W ostatnich dniach czerwca ta nadzwyczaj rezolutna dziewczynka przybyła do Muzeum Saturn wraz tatą Arturem, mamą Anną i młodszym bratem Wiktorem, by podarować osobliwy eksponat w postaci podkowy. Tym samym jako najmłodsza w historii instytucji ofiarodawczyni dołączyła do grona znakomitych darczyńców, dzięki wyjątkowej hojności których stale powiększa się kolekcja muzealna.

Jak to przeważnie bywa, o wszystkim zadecydował przypadek. Podczas rodzinnego spaceru po terenie Parku Grabek Amelia dostrzegła fragment bliżej nieokreślonego przedmiotu wystającego z hałdy ziemi. Jego kształt wzbudził zaciekawienie u wszystkich członków rodziny. Po wstępnym oczyszczeniu i pierwszych samodzielnych próbach identyfikacji obiektu zapadła decyzja o przekazaniu w ręce fachowców. To godna podziwu i ze wszech miar słuszna postawa, ponieważ każdy tego rodzaju zabytek o charakterze archeologicznym stanowi własność Skarbu Państwa, toteż znalazca jest zobowiązany dostarczyć go władzom samorządowym, konserwatorowi lub też instytucji muzealnej. Biorąc pod uwagę konieczność stosowania przez muzea odpowiednich przepisów prawa względem pozyskiwania zbiorów archeologicznych nasza placówka dokonała aktu zgłoszenia znaleziska do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, którego decyzją podkowa została przekazana Muzeum Saturn najpierw w depozyt, a następnie - kilka dni temu - na własność.

Przeprowadzone przez eksperta oględziny eksponatu dają solidne podstawy, by go zakwalifikować do typu IV/1 według J. Kaźmierczyka charakterystycznego dla wieków - XIII, XIV, XV.

Mamy nadzieję, że wspaniały gest Amelii stanie się inspiracją dla wszystkich, którzy uważają, że Muzeum Saturn jest najlepszym miejscem na złożenie wszelkich pamiątek dokumentujących życie miasta i jego mieszkańców.
Amelce natomiast z serca dziękujemy!
Niechaj odnaleziona podkowa przyniesie zasłużone żelazne szczęście Amelii i jej rodzinie, Muzeum Saturn oraz wszystkim czeladzianom.