Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

22 CZE 2016

Spacer architektoniczny po „Saturnie”

Ulica 21 Listopada
 

Jednym z kierunków działania naszego Muzeum jest odkrywanie przed mieszkańcami Czeladzi - i nie tylko - ukrytego i niedocenianego piękna naszego miasta i jego zabytków.

Bardzo lubianą formą takiego poznawania historii są spacery historyczne, dzięki którym w przystępny sposób uczestnicy mogą niejako empirycznie poznać walory poszczególnych miejsc i obiektów. 21 czerwca odbył się spacer architektoniczny po osiedlu robotniczym „Saturn”, stanowiący jeden z komponentów prowadzonego w tym roku przez naszą instytucję projektu „Saturn – poprzemysłowe dziedzictwo Czeladzi” i współfinansowanego ze środków Miasta Czeladź.

Spacer, obejmujący tzw. Starą Kolonię przy ul. 21 Listopada, ulicę Dehnelów oraz Nową Kolonię przy ul. Legionów, pozwolił zapoznać się uczestnikom z poszczególnymi etapami powstawania osiedla oraz jego patronami, którym zawdzięczało ono taki a nie inny kształt.

Reasumując – udało się chyba udowodnić, że ceglane, skromne budynki, zapomniane gmachy i odrapane domy nie koniecznie muszą być nieatrakcyjne. Często mijamy je każdego dnia, nie znając ani przyczyn ich powstania ani celu trwania. Gdy jednak prześledzić proces i zamysł ich tworzenia, poznając jednocześnie tło w postaci historii i teorii architektury, wszystko zaczyna wyglądać zgoła inaczej.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl