16 STY 2017

Spotkanie z Andriollim

Robert Lewandowski

Od 13 stycznia w eleganckich wnętrzach Muzeum Saturn można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą życiu i twórczości Elwiro Michała Andriollego, użyczoną przez Muzeum Biograficzne Elwiro Michała Andriollego z siedzibą w Józefowie. Zmarły przed niemal 124 laty znakomity artysta, za sprawą ekspozycji, przypomina o swym talencie, odkrywa tajemnice życia i otwiera nowe perspektywy oceny pozostawionego dorobku twórczego. Określenia definicji jego geniuszu podjął się uznany badacz, znawca, jak również interpretator działalności artystycznej Andriollego – pan Robert Lewandowski prezes Fundacji im. Elwiro Michała Andriollego, a zarazem założyciel Muzeum Biograficznego Elwiro Michała Andriollego. Zajmująca narracja przybliżyła licznie zgromadzonej publiczności biografię światowej sławy polskiego ilustratora, historię jego dzieł, a nade wszystko ponadczasową wartość zachowanej w wielu wymiarach spuścizny. Duże zainteresowanie wzbudziła także poruszona kwestia dziejów Brzegów - miejsca, w którym z inicjatywy Andriollego wykształcił się w budownictwie drewnianym styl nadświdrzański, dziś powszechnie znany jako „świdermajer” i przeżywający swoisty renesans. W wystąpieniu pana Lewandowskiego nie zabrakło też bardzo wyraźnego wątku czeladzkiego. Andriolli bowiem słusznie uznawany jest za pierwszego rysownika dawnej Czeladzi, którą zobaczył w trakcie swej podróży u schyłku lat 80. XIX wieku. Przeogromna historyczna ranga sugestywnych opisów naszego miasta, kopalni na Piaskach i pracy górników zobrazowanych rycinami niezmiennie stanowią doskonały przyczynek do poznawania przeszłości Czeladzi i rozbudzania uczucia przywiązania do naszego świata najmniejszego.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czynnej do końca lutego.