14 LIS 2017

Świat toruńskiego piernika w Muzeum Saturn

Od najbliższego piątku przez ponad dwa miesiące w Muzeum Saturn gościć będzie wystawa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, prezentująca tradycje toruńskiego piernikarstwa, dawne rzemiosło, a także świat XIX wiecznego przemysłu i handlu.

Dominujący akcent ekspozycji stanowi stylizowana drewniana koga – nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. W jej wnętrze wpisane zostały m.in. aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX w. oraz XVI-wiecznej piekarni.

Kogę wypełniają zabytkowe obiekty takie jak: kunsztownie rzeźbione formy ze słynnej toruńskiej kolekcji, średniowieczne dzbany, nowożytne naczynia cynowe (kubki, kufle cechowe) oraz XIX-wieczne formy do cukierków i piernikowe opakowania.

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 listopada o godz. 17.00.

Z magiczną opowieścią pachnącą przyprawami korzennymi, pełną słodkości i tajemnic wystąpi Krzysztof Lewandowski z Muzeum Toruńskiego Piernika – oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Niezapomniane wrażenia zapewni także pokazowy wypiek dekoracyjnego piernika.

Zapraszamy. Wstęp wolny.