Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

21 LIS 2019

Światełko w tunelu

4 grudnia, w czeladzkim muzeum chcąc podkreślić górnicze tradycje naszego miasta, jak co roku obchodzimy Barbórkę – odwieczne święto górników. Muzeum Saturn w Czeladzi już po raz trzeci, z tej okazji przygotowało wyjątkową ekspozycję. Tym razem wystawa zatytułowana „Światełko w tunelu” w sposób nieco metaforyczny przedstawi trud pracy górnika i wszelkie niepokoje związane z niepewnym losem pracownika kopalni codziennie  udającego się pod ziemię, by tam w świetle górniczej lampy wydobywać węgiel.

Górnicza codzienność pełna była bowiem wiary w szczęśliwy powrót do domu, modlitwy do św. Barbary, oczekiwania na pomoc i nadziei na ratunek gdy zdarzyło się nieszczęście. Poprzez zgromadzone na wystawie artefakty takie jak wizerunki Skarbnika, św. Barbary, sztandary, elementy ubioru górnika, zegar odmierzającego czas jego pracy a także fotografie, fragmenty pieśni i wspomnień  pragniemy pokazać, iż przysłowiowe „światełko w tunelu” to nie tylko górnicza lampa  migotająca w oddali, ale przeświadczenie o sile przezwyciężania trudów codziennej pracy.

Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, zbiorów własnych Muzeum Saturn oraz kolekcji prywatnych.

Ekspozycja dostępna jest od 4 grudnia do 5 stycznia w Muzeum Saturn, ul. Dehnelów 10.

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl