Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

27 LIS 2018

Święta Barbara w rzeźbie

 

Patronka dobrej śmierci i ciężkiej pracy, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy.  O jej wstawiennictwo proszą górnicy, podczas każdego zjazdu w głąb ziemi. Na jej cześć stawiane są podziemne kapliczki. W ikonografii przedstawiana w długiej tunice, koronie, w dłoni dzierży miecz i kielich – święta Barbara.

Choć jej atrybut są niezmienne, każdy wizerunek jest odmienny. Oblicza św. Barbary są odlewane, rzeźbione w drewnie czy węglu, malowane lub zupełnie surowe – wszystkie wykonane z prawdziwym kunsztem i szacunkiem do świętej. Przekrój technik i wyobrażeń jawi się na najnowszej wystawie Muzeum Saturn „Święta Barbara w rzeźbie”.

Wystawa rzeźbiarskich dzieł sztuki przedstawiających rozmaite wizerunki patronki górników powstała ze zbiorów Muzeum Saturn w Czeladzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Pałac Schoena w Sosnowcu, Łódzkiego Domu Kultury oraz zbiorów prywatnych.

Ekspozycja jest dostępna od 30 listopada do 6 stycznia 2019 roku. Zapraszamy!

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl