06 LUT 2020

Szlakiem pamięci

Najbliższa odsłona Muzealnej Akademii Seniora dotyczyć będzie nieodwracalnego piętna wojny. Anna Binek-Zajda opowie o jednym z najtragiczniejszych epizodów w życiu ludzkości XX wieku. Mrocznej codzienności czasu okupacji znaczonej głodem, zimnem, chorobami, pracą ponad ludzkie siły i wszechogarniającym strachem o pewne jutro.

Punktem wyjścia do przejmującej opowieści będzie Akcja „Oderberg”, skierowana przeciwko osobom podejrzanym o przynależność do konspiracyjnych organizacji antyniemieckich przeprowadzona jednocześnie w dziesiątkach miejscowości Rejencji Katowickiej w sierpniu 1943 roku. Aresztowano wówczas ok. 750-ciu czynnych członków organizacji podziemia wraz z całymi rodzinami. W samej tylko Czeladzi aresztowania dotknęły 76. rodzin, a zatrzymanych zostało ok. 200 osób. Dorosłych i starsze dzieci, które ukończyły 16 rok życia osadzono w obozach koncentracyjnych.

Gehennę przeżyli tylko nieliczni. Zapraszamy na narrację szlakiem pamięci 18 lutego o godz. 10.00. Wstęp wolny.