02 WRZ 2018

Sztuka od serca

Był uroczysty początek, więc przyszedł czas na zwieńczenie – finisaż wystawy będącej pokłosiem III Zagłębiowskiego Festiwalu Sztuki Nieprofesjonalnej Art Passion Festival 2018. Obok Muzeum Saturn partnerami Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, pomysłodawcy przedsięwzięcia, w organizacji pokonkursowych wystaw były też Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz restauracja „Belvedere” w Sosnowcu.

Dobiegający końca pokaz blisko 70 prac wystawianych w czeladzkim Muzeum stanowił doskonałą sposobność do spotkania z niewątpliwymi talentami, pasją do życia i autentyczną twórczą radością. Zasadnicza idea festiwalowej prezentacji mająca na celu wydobycie na światło dzienne artystycznych dusz, nierzadko ukrytych pod powłoką ciała, sterty obowiązków i pracy, kolejny raz przyniosła oczekiwane wspaniałe efekty. Z dumą o nich mówiła Teresa Orłowska prezes Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego podkreślając ponadto klimatyczną atmosferę wnętrz Muzeum Saturn przyjazną wszelkim sztukom. Co więcej, nieustannie sprzyjała ona licznie zgromadzonej publiczności żywo reagującej na strofy utworów recytowanych przez same autorki - znakomite poetki: Barbarę Marzec oraz Wandę Kusztyb, jak też na dwa muzyczne przerywniki w wykonaniu Konrada Merty (akordeon) i Marty Domagały (wiolonczela), a także zespołu Aplauz 60 plus w składzie: Bożena Związek (wokal), Zbigniew Kozak (kompozytor, autor tekstów, wokal), Marek Koza (gitara), Szczepan Nocoń (gitara basowa).

Choć odmienne to były stylistycznie występy, jednakowoż zachwyciły wszystkich słuchaczy pełnymi uroku i tajemnicy dźwiękami zamkniętymi w melodyjnych kompozycjach.