16 STY 2019

Teodora, potężna cesarzowa

Pierwsze, inaugurujące nowy rok, spotkanie w ramach Muzealnej Akademii Seniora dotyczyło kobiety wyjątkowej, zasłużonej acz kontrowersyjnej. Prelekcję dotyczącą Teodory, żony cesarza bizantyjskiego Justyniana I, poprowadziła Stefania Lazar. Posądzana o czyny nierządne cesarzowa pomimo upływu lat nadal pozostaje w pamięci potomnych, pojawia się w literaturze, sztukach plastycznych, w szczególności mozaikach i malarstwie. Złożone losy władczyni szokowały gości zgromadzonych w Muzeum, jednocześnie wzbudzając respekt dla pierwszej w historii feministki.

Pełne emocji spotkanie mistrzowsko rozpoczęło kolejny rok muzealnej akademii i z pewnością zachęciło do dalszego pogłębiania wiedzy oraz poszukiwania ciągłych inspiracji.

Muzealna Akademia Seniora 15.01.2019