02 LIP 2018

U Dehnelów na Starej Koloni

29 czerwca w nieco innej atmosferze niż zwykle bo przy kawie i cieście wysłuchaliśmy interesującej opowieści zaproszonych do Muzeum Saturn gości: Małgorzaty Dehnel-Szyc (wnuczki Władysława Dehnela – młodszego brata Piotra Pawła Dehnela) oraz Joanny Górkiewicz-Podstawki (rodzonej prawnuczki czeladzkich Dehnelów). Obie Panie spokrewnione z rodziną Dehnelów podzieliły się wspomnieniami o patriotycznej rodzinie, podróżach, pracy, codziennych troskach i radościach oraz działaniach niepodległościach. Inspiracją dla wieczoru wspomnień była przypadająca w tym roku 150. rocznica urodzin Piotra Pawła Dehnela, to doskonała okazja to przybliżenia zgromadzonym słuchaczom rodu Dehnelów, a także ich związku z Czeladzią.

Wieczór urodzinowy jest jednocześnie początkiem nowego cyklu spotkań opatrzonych wspólnym tytułem „U Dehnelów na Starej Kolonii”. Będzie on poświęcony różnym aspektom życia czeladzian w XIX i XX wieku i odbywający się (co najmniej) raz w roku pod koniec czerwca w okolicach imienin Piotra i Pawła, których tytułową postacią patronującą cyklicznemu przedsięwzięciu i łączącą wszystkie jego odsłony byłby właśnie Piotr Paweł Dehnel.