05 PAŹ 2020

Unikatowe zdjęcia trafiły do Muzeum Saturn

Stanowiący niezwykle ważne źródło wiedzy o historii naszego miasta cenny eksponat został wylicytowany na aukcji w warszawskim antykwariacie Lamus.W ostatnim kwartale kolekcja Muzeum Saturn została wzbogacona o wyjątkowej urody album fotograficzny pochodzący z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. To niewielki wolumin oprawiony w brązową skórę noszącą miejscami ślady przetarcia, którego karty połączono z okładkami za pomocą sznurka. Jednak po jego otwarciu oczom odbiorcy ukazują się unikalne zdjęcia dokumentujące w pierwszej kolejności przebieg uroczystości poświęcenia sztandaru czeladzkiego koła Związku Hallerczyków, na której gościł generał broni Józef Haller we wrześniu 1932 r., następnie kilka prawdziwych rarytasów w postaci fotografii ilustrujących odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy 11 kompanii 7 p.p. Leg. poległych 10 marca 1919 r. w potyczce z Niemcami na polach pod kopalnią „Saturn”, w końcu kilkanaście zdjęć przedstawiających członków różnych stowarzyszeń działających wówczas w mieście. Za właściciela albumu z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać Bolesława Jankowskiego – urzędnika Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego „Saturn” SA, a zarazem działacza społecznego będącego jednym z inicjatorów budowy obelisku dedykowanego zabitym żołnierzom w 1919 r., pełniącego również funkcję sekretarza Związku Hallerczyków koła w Czeladzi.