27 WRZ 2016

Vive La France!

Edith Piaf? Coco Chanel? Wieża Eiffla? Impresjoniści? Napoleon? Rewolucja? Ślimaki, żabie udka, wykwintne sery a może croissanty? Co jeszcze kojarzy nam się dzisiaj z krajem nad Sekwaną? Odpowiedzi na to pytanie, ale także na to, jak Francuzi wpłynęli na polską kulturę i historię, można było uzyskać w trakcie Wieczoru Francuskiego, który odbył się w naszym Muzeum w czwartek, 22 września.

Spotkanie zaczęliśmy od projekcji krótkiego filmu, w przystępny sposób przybliżającego kilkanaście wieków historii Francji. Następnie Olga Lubecka, romanistka, członek Towarzystwa Przyjaciół Będzina, opowiedziała gościom o kontaktach polsko-francuskich na przestrzeni wieków. Był zatem Henryk Walezy, była królowa Ludwika Maria Gonzaga, Maria Kazimiera D`Arquien, czy Maria Leszczyńska. Ale najważniejszym dla nas elementem w opowieści snutej przez prelegentkę był wątek lokalny, czyli obecność i rola Francuzów w Zagłębiu Dąbrowskim. W tym kontekście szczególne znaczenie miał wiek XIX i działalność w naszym regionie konsorcjów oraz spółek akcyjnych, powstałych na bazie francuskiego kapitału i przez Francuzów zarządzane. Wymieniono tu między innymi Towarzystwo Francusko-Włoskie Dąbrowskich Kopalń Węgla, ale także Towarzystwo Bezimienne Kopalń Węgla „Czeladź”, mające szczególne znaczenie dla naszego miasta. To dzięki jego działalności w Czeladzi powstało osiedle patronackie na Piaskach – wzorcowy przykład prosocjalnej działalności przemysłowców i dawnej myśli urbanistycznej, stanowiący unikatowy fragment regionalnego dziedzictwa industrialnego. Wśród sylwetek osób o szczególnym znaczeniu dla historii Czeladzi, przedstawione zostały postaci Wiktora Tezenas du Montucel, Wiktora Viannaya oraz  Georges Herdebaud.

Po części naukowej przyszła pora na doznania muzyczne, które zapewnił duet skrzypiec i – najbardziej bodaj „francuskiego” instrumentu – akordeonu. Najpiękniejsze melodie francuskie zagrali Małgorzata Wojciechowska i Kacper Stalewski.

Aby dopełnić obrazu Renoira, Moneta i Diora, na koniec nasi goście mieli okazję spróbować kuchni francuskiej.