Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

12 WRZ 2016

W myśli Ojczyzna, w sercu męstwo, w ramieniu siła!

Dzieje Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” były tematem, pierwszego po wakacjach, spotkania w ramach cyklu „Wieczory historyczne na Saturnie”, które odbyło się 9 września. Wybór tej problematyki zrodził się pod wpływem przypadającej w roku bieżącym 110. rocznicy założenia gniazda Czeladź. Organizacja ta, będąca pionierską na ziemiach polskich w dziedzinie popularyzacji sportu, gimnastyki oraz zdrowego stylu życia wywarła istotny wpływ na rozwój świadomości obywatelskiej.

Obok formalnego celu wyrabiania sprawności fizycznej „Sokół” odznaczał się szczególną ideą - podtrzymania ducha narodowego. Myślą przewodnią i celem wszystkich poczynań polskiego Sokolstwa było bowiem przygotowanie narodu do wali o wolność oraz wierna służba ojczyźnie.

Najważniejsze fakty i wydarzenia z historii „Sokoła” przedstawił druh Damian Małecki prezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Lesznie, redaktor naczelny portalu wSokole.pl, autor książki „Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” droga do zwycięstwa” oraz licznych artykułów historycznych publikowanych w prasie i w internecie.

W wystąpieniu nie zabrakło miejsca na omówienie genezy, celów, zadań oraz form działalności w zakresie wychowania fizycznego, sportu i turystyki, a także pracy społeczno-politycznej oraz kulturalno-oświatowej. Treść ubarwiły również fragmenty filmów archiwalnych z druhami i druhnami w roli głównej. Wywód poprowadzony z niezwykłą swadą, nie wyczerpał jednak ogromu problematyki, stąd w kuluarach zebrani chętnie podejmowali ożywioną dyskusję na ten temat.

Spotkaniu z druhem Damianem Małeckim towarzyszyła niewielka wystawa historycznych fotografii ilustrujących działaczy i formy aktywności członków gniazd – czeladzkiego i piaskowskiego.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl