Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

14 WRZ 2020

Wernisaż najnowszej wystawy

 

Wernisaż najnowszej ekspozycji muzealnej „Kreis Bendsburg 1939-1944. Powiat będziński w obiektywie okupanta” otwierającej nowy sezon odbył się 9 września. Podczas otwarcia wystawy kurator Stefania Lazar przybliżyła zgromadzonym w Sali Lustrzanej gościom plany przeobrażań powiatu będzińskiego zgodnych z polityka przestrzenną nazistów oraz życie codzienne okupantów i ludności okupowanej w jednym z najstraszniejszych okresów w dziejach.

Spotkanie stało się również przyczynkiem do odznaczenia jednego z pracowników czeladzkiego muzeum Kombatancką Odznakę Jubileuszową „Polska Niepodległa – 1918-2018”. Wyróżnienie z rąk Barbary Kruczkowskiej – prezes czeladzkiego Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych odebrał Pan Jan Powałka – kierownik GSW "Elektrownia", za działania szczególnie wpisujące się w tradycje kombatanckie.

 

Wystawa dostępna w salach Saturna powstała w oparciu o materiały fotograficzne zgromadzone w zasobach Archiwum Państwowego w Katowicach. Znajduje się na niej kilkadziesiąt zdjęć wykonanych na terenie powiatu będzińskiego na zlecenie niemieckiej administracji, obrazujących przeobrażenia tkanki miejskiej, całych kwartałów miast, wyburzeń i nowej zabudowy według niemieckiej estetyki.

Ekspozycja jest czynna do 30 października. Wstęp wolny.

 

Wernisaż wystawy "Kreis Bendsburg 1939-1944. Powiat będziński w obiektywie okupanta" 09.09.2020

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl