Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98
e-mail: muzeumczeladz[at]gmail.com

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

31 STY 2020

Wernisaż wystawy "Dzieci Potulic"

12 lutego (środa) o godz. 17.00 w murach dawnego sierocińca przeznaczonego dla najmłodszych ofiar Oderberg Aktion, obecnie siedzibie Muzeum Saturn, odbędzie się uroczyste otwarcie ekspozycji o trudnej okupacyjnej historii mieszkańców Czeladzi.

„Dzieci Potulic” to najmłodsi więźniowie wojenni, ofiary dehumanizacyjnej polityki nazistowskiego okupanta i bezwzględności machiny wojennej, aresztowane w ramach Akcji „Oderberg”, w sierpniu 1943 roku.

Oddzielone od matek dzieci, przeszły gehennę tułaczki po polenlagrach, doświadczając najgorszego – głodu, chorób, zimna, szykan, przemocy fizycznej, kar cielesnych i niepojętego cierpienia rozłąki z najbliższymi. Po rocznym przerzucaniu z obozu do obozu, w sierpniu 1944 roku dzieci trafiły do obozu pracy w Potulicach koło Bydgoszczy. 19 lutego 1945 dzięki inicjatywie jednego z ojców, który uniknął aresztowań, czterej czeladzianie: Jan Polak, Wiktor Parka, Teodor Kowalik i Władysław Bazior, przywieźli z Potulic do Czeladzi 54. najmłodszych więźniów wojennych. Spośród czeladzkich dzieci przeżyły niemal wszystkie, niemal wszystkie też wracając do rodzinnego miasta były zupełnymi sierotami.

Zgromadzone na wystawie i prezentowane z pieczołowitością wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz artefakty są świadectwem wojennej męki i wyzwolenia z piekła.  Materiały udostępniły czeladzkie „Dzieci Potulic”: Barbara Kruczkowska, Anna Szafraniec i Maria Widurska.

Wernisaż wystawy dopełni wykład dr. Mirosława Węckiego o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku i akcji eksterminacyjnej na terenie prowincji Górnośląskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy 12 lutego o godz. 17:00.

Wystawa prezentowana od 12 lutego do 15 marca. Wstęp wolny.

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl