10 PAŹ 2017

Wiklinowy zawrót głowy

U minioną niedzielę w Muzeum Saturn królowała wierzba, a dokładnie wierzba amerykanka (łac. Salix   eriocephala). Odmiana tej wierzby pojawiła się w Polsce w II. poł. XIX wieku a sprowadzono ją z Północnej Ameryki specjalnie na cele plecionkarskie czyli do wyplotu wiklinowych koszy, mebli, drobnej galanterii i wyrobów dekoracyjnych a także do umacniania brzegów rzek (tzw. faszynowania).  Prowadząca zajęcia Dobrawa Skonieczna-Gawlik zajmuje się plecionkarstwem od ponad 10 lat, dlatego też uczestnikom Muzealnego Klubu Juniora, w przystępny sposób przedstawiła rodzaje materiału plecionkarskiego uzyskiwanego z wierzby oraz omówiła sposoby jej przygotowania do wyplotu. Następnie przystąpiono do wyplatania drobnych form: wiklinowych wianuszków, serc i rybek. Zajęcia okazały się dobrą zabawą nie tylko dla najmłodszych ale również dla ich rodziców, którzy z dużym zaangażowaniem pomagali swoim pociechom w pracy.