08 CZE 2019

Wspaniały dziadek, ukochany nauczyciel

W ubiegły piątek w Muzeum Saturn w ramach Wieczorów Historycznych na Saturnie odbyło się wyjątkowe i sentymentalne spotkanie z Barbarą Gruszką-Zych. Bohaterem opowieści znanej dziennikarki i poetki był jej dziadek Stanisław Szkoc – pedagog z pasją. Nauczał kolejne pokolenia czeladzian poświęcając im każdą wolną chwilę, nade wszystko ceniąc uczciwość swoich uczniów. We własnym domu organizował poglądowe lekcje dla młodzieży, udzielał korepetycji, walczył z analfabetyzmem wśród osób dorosłych oraz edukował swoje wnuczki.  Nauczał łaciny, historii, wychowania fizycznego oraz przyrody.

Podczas spotkania pełnego retrospekcji, o Stanisławie Szkocu opowiadali jego dawni uczniowie, członkowie rodziny oraz współpracownicy. W pamięci mieszkańców zapisał się odwagą, ratując topiącego się w Przetoku 9-letniego chłopca, oraz swoim zaangażowaniem w sprawy społeczne.

Czar wspomnień i żywe świadectwo byłych uczniów Stanisława Szkoca i członków jego rodziny spowodowały, że czas stanął w miejscu, a ukochany nauczyciel czeladzian był obecny wśród nas.

Wieczoty Historyczne na Saturnie - Stanisław Szkoc 07.06.2019