09 STY 2017

Wszystko o Michale Elwiro Andriollim

Michał Elwiro Andriolli – metrykalnie Elwiro Michał, urodził się w 1836 r. Był synem Franciszka, rzeźbiarza, osiadłego w Wilnie kapitana wojsk napoleońskich pochodzenia włoskiego. W latach 1855-1858 studiował w Moskiewskiej Szkole Malarstwa i Rzeźby oraz w Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sankt Petersburgu, a od 1861 w Akademii Świętego Łukasza w Rzymie. Andriolli brał czynny udział w powstaniu styczniowym walcząc w oddziale Ludwika Narbutta. W 1864 roku trafił do więzienia, z którego zdołał uciec za granicę. Do kraju wrócił jako emisariusz Komitetu Emigracji Polskiej. Ponownie aresztowany w 1866 r. został zesłany do Wiatki w środkowej Rosji. Ułaskawiono go w 1871 r.

Współpracował z wieloma polskimi czasopismami, był także wziętym ilustratorem książkowym. Szczególnie znane są jego ilustracje do Pana Tadeusza oraz Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza, wykonane w latach 1879–1882. Następnie do 1886 r. pracował w Paryżu dla wydawnictwa Firmin-Didot opracowując rysunki m.in. do dzieł Szekspira i powieści J. F. Coopera. Malował ponadto obrazy o tematyce religijnej.

Artysta znacząco wpłynął także na rozwój polskiej architektury drewnianej. Projektował domy wyróżniające się bogatą ornamentyką, ozdobnymi balkonikami oraz szerokimi werandami. Stworzony przez niego styl został nazwany świdermajerem.

Michał Elwiro Andriolli zmarł w 1893 roku. Został pochowany na cmentarzu w Nałęczowie.