11 LUT 2016

Wystartowała Muzealna Akademia Seniora

Muzealna Akademia Seniora to najnowsze przedsięwzięcie Muzeum Saturn zorganizowane w oparciu o projekt Śląskie dla Seniora - Śląska Karta Seniora koordynowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Uroczystą inaugurację, w dniu 16 lutego, poprowadziła dyrektor placówki Iwona Szaleniec podkreślając znaczenie działań podejmowanych w ramach programu mobilizującego seniorów oraz dającego szansę na prowadzenie przez nich aktywnej doczesności w obszarze szeroko pojętej edukacji i kultury.

Ta nowatorska muzealna inicjatywa, której rezultat ma być zorientowany na czynne uczestnictwo osób w jesieni życia w wyjątkowym doświadczeniu edukacyjnym stanowi także nie lada wyzwanie dla jej twórców, których główne zadanie sprowadza się w istocie do zmiany muzealnej rzeczywistości w służbie uczących się dorosłych. Zatem uczenie się w muzeum i z muzeum jest niejako zaproszeniem do nabywania tak specjalistycznej wiedzy, jak i nowych umiejętności, ale też wymiany myśli między muzealnikiem a seniorem.

Pierwsze zajęcia poprowadziła Anna Binek-Zajda, na wstępie zapoznając słuchaczy w lekki i przyjemny sposób ze sposobem funkcjonowania Akademii. Właściwy zaś wykład koncentrował się na ukazaniu możliwości stworzenia bezpośredniego kontaktu z przedmiotem czy artefaktem pozwalającym na lepsze zapamiętanie i rozumienie tego, co wydarzyło się w przeszłości. Nie zabrakło także wspólnego zwiedzania aktualnie prezentowanej wystawy zatytułowanej „Był sobie dokument...” wypożyczonej z Archiwum Państwowego w Katowicach w efekcie będącej punktem wyjścia do dyskusji na temat tworzenia archiwów rodzinnych oraz prowadzenia badań nad historią swoich przodków.

Przypominamy, że wszystkie spotkania będą odbywać się w każdy trzeci wtorek miesiąca w siedzibie Muzeum Saturn o godz. 10.00. Zajęcia są bezpłatne, a szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 32 265 42 98.

Zapraszamy wszystkich czeladzian 60 plus. Dołączcie do nas!