Dane adresowe:

Muzeum Saturn w Czeladzi
ul. Dehnelów 10
41-250 Czeladź
tel.: 32 265 42 93, 32 265 42 98

Jesteś na: Strona główna / Aktualności

Aktualności

08 KWI 2019

Z ziemi włoskiej do Polski..

Nietuzinkowe spotkanie z cyklu „Wieczorów Historycznych na Saturnie” dotyczyło wyjątkowej postaci, włoskiego geologa i wójta Czeladzi, Jana Filipa Carossi.  Potomkini rodu, prapraprawnuczka cenionego geologa Joanna Moraczewska-Gwiazdowska oraz niespodziewany do ostatnich chwil gość, tłumaczka opracowań naukowych i opisów geologicznych, Ewa Martyna opowiedziały o dorobku naukowca, losach rodziny oraz wpływie Carossiego na przemysł wydobywczy.

Jan Filip Carossi był naukowcem w służbie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Królewski mineralog po nadaniu polskiego szlachectwa, otrzymał w 1788 roku wójtostwo w Czeladzi. Dzięki swoim naukowym opracowaniom stworzył podwaliny przemysłu górniczego. Aktywność zawodowa i przynależność do elit pozwoliła na wznowienie działalności wielu nieczynnych kopalń. Jako polski szlachcic walczył o swoją przybraną ojczyznę, rozwój gospodarczy  oraz szkolnictwo.   

Dokumenty rodzinne, które przetrwały burzliwe lata II wojny światowej, przekazywane kolejnym pokoleniom zaowocowały powstaniem Wystawy Archiwum Państwowego i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach „Jan Filip Carossi – Z ziemi włoskiej do Polski. Wybitny polski geolog i mineralog włoskiego pochodzenia i jego potomkowie”, która została udostępniona Muzeum Saturn do 11 maja.

Piątkowy wieczór pełen był odkrywanych tajemnic, ale i niespodzianek. Gośćmy Muzeum było również Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej, reprezentowane przez prezesa Marcina Polaka oraz Tomasza Osińskiego. Stowarzyszenie działające z miłości do ziemi ojczystej, z poczucia znaczenia historii i dorobku przeszłych pokoleń Polaków w kręgu swoich zainteresowań stawia również postać przedrozbiorowego wójta Czeladzi.

To niezwykłe spotkania po raz kolejny dowodzi prawdziwości tezy, iż Czeladź wybitnymi postaciami stoi.

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:  
  • Aktualizacja publikacji:  
  • Wytworzenie publikacji:  
  • Zatwierdzenie informacji:  
Drukuj Liczba odwiedzin: 56

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl