20 STY 2020

Zachor znaczy pamiętaj

W ubiegły piątek w progach czeladzkiego muzeum w ramach Czeladzkiego Salonu Historycznego gościliśmy autorkę książki „Zachor znaczy pamiętaj” Wiesławę Konopelską, która podczas rozmowy z Dyrektor Muzeum Saturn Iwoną Szaleniec opowiedziała o inspiracji powstania oraz pracy nad publikacją pełną wspomnień o życiu czeladzkich Żydów.

Książka powstała z wielkiej pasji autorki do kultury żydowskiej i historii braci starszych w wierze. Na kolejnych stronach publikacji przejmująco jawią się również wspomnienia czeladzian dotyczące nieistniejących już miejsc czy też spraw drobnych i istotnych silnie wiążących dwa środowiska. Efektowna graficznie i edytorsko książka, zawiera wiele nieznanych dotąd szerzej fotografii, udostępnionych autorce dzięki jej serdecznej przyjaźni z dawnymi mieszkańcami miasta. Piątkowe spotkanie było przyczynkiem do złożenia najszczerszych podziękowań osobom zaangażowanym w powstanie publikacji.

Czeladzki Salon uświetnił występ Konrada i Katarzyny Merty, podczas którego rozbrzmiewały dźwięki popularnych melodii żydowskich zabierając gości w podróż do krainy dźwięku i słowa.

Publikacja jest dostępna do nabycia w cenie 30,00 zł w Muzeum Saturn.

Promocja książki "Zachor znaczy pamiętaj" 17.01.2020