24 STY 2017

Zagłębie Dąbrowskie i Czeladź w powstaniu styczniowym

prof. Dariusz Nawrot

W zimowy piątek 20 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Saturn wystąpił prof. Dariusz Nawrot z okolicznościowym wykładem zatytułowanym „Zagłębie Dąbrowskie i Czeladź w powstaniu styczniowym”. Prelegent w sposób niezwykle interesujący przedstawił zgromadzonym gościom kwestie związane z organizacją i przebiegiem powstania z 1863 roku na terenie Zagłębia Dąbrowskiego - obszaru przygranicznego, gdzie zabór rosyjski stykał się z austriackim oraz terytorium Prus. Profesor omówił nie tylko ważne dla tego wydarzenia miejsca i fakty ale również postaci, nie zapominając oczywiście o zaangażowanych w zryw powstańczy czeladzianach.

Po zakończeniu wykładu, zgromadzeni w Muzeum Saturn goście mogli zobaczyć film dotyczący powstania styczniowego w Zagłębiu Dąbrowskim zrealizowany przez stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego oraz Starostwo Powiatowe w Będzinie.

Wydarzenie, które odbyło się w ramach miejskich obchodów 154. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Czeladzi i miast sąsiednich.