21 MAJ 2019

Zagłębiowskie śluby jak za dawnych lat

Swoja wiedzą na temat zwyczajów i tradycji weselnych Zagłębia Dąbrowskiego podzieliła się z seniorami etnograf Dobrawa Skonieczna-Gawlik. Przytoczone zagłębiowskie tradycje związane z przygotowaniem i przebiegiem ceremonii ślubu wzbudziły w słuchaczach momenty śmiechu, wzruszenia, a nawet zdziwienia.

Motywem przewodnim był uroczysty moment zaślubin, okazałe posagi i wiano panny młodej oraz prezenty ślubne, którymi obdarowywano nowożeńców. Nie sposób pominąć zmieniającej się przez wieki mody ślubnej: od skromnych, jedwabnych sukienek, poprzez obszerne, przystrojone wodospadem falban, aż po bogato zdobione kreacje weselne. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się wszystkim zmianom podczas kuratorskiego oprowadzania po obecnie prezentowanej wystawie „Księga życia: ślub i wesele”. Szczególnym zainteresowaniem seniorów cieszyły się wianki ślubne oraz pamiątkowe liściki z życzeniami i malowane portrety młodej pary.

Cały przekrój zmian jakim ulegały tradycje ślubne można zaobserwować na najnowszej, muzealnej ekspozycji dostępnej do 30 czerwca w Muzeum Saturn. Zapraszamy.

Muzealna Akademia Seniora 21.05.2019